Pastarųjų metų duomenys rodo, kad Lietuvoje nuskendusių vaikų mažėja. Tai džiugina ir teikia vilties, kad esamos prevencinės priemonės ir vykdomos veiklos veikia, tačiau skaudžių netekčių vis dar pasitaiko. Tam, kad paskendusių vaikų visai nebūtų, būtina toliau naudoti esamas prevencines priemones ir diegti naujas, įtaigesnes, pažangesnes. Jos turėtų puoselėti saugaus, atsakingo elgesio prie vandens kultūrą. Investicija į vaikų mokymą plaukti ir saugiai elgtis prie vandens turi būti nuolatinė ir nenutrūkstama veikla. Tik taip bus kuriama atsakinga, sąmoninga, savo ir kitų sveikata besirūpinanti visuomenė.
Ugdymo įstaiga – viena svarbiausių vaiko ar jaunuolio aplinkų, kurioje daroma didžiausia įtaka pasirinkti sveiką ir atsakingą gyvenimo būdą. Mokykla ar darželis, kurioje vaikai praleidžia didžiąją dalį savo dienos, turi didelį potencialą skatinti fizinį aktyvumą ir saugos kultūrą ne tik per vieno dalyko užsiėmimus, bet ir per visą jų buvimo ugdymo įstaigoje laiką.
Lietuvos vaikų ir jaunimo centro mokymo plaukti trenerių komanda vykdo saugaus elgesio vandenyje ir prie vandens programą „Leonardo pamokėlės“. Programoje, kurią sudaro teoriniai ir praktiniai užsiėmimai baseine, dalyvauja ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo moksleiviai. Vaikai iš trenerių žaidimo forma sužino, kaip išmokti plaukti, kokia nauda mokėti plaukti ir kokios yra saugaus elgesio prie vandens taisyklės.
Remiantis šia patirtimi sukurta metodinė priemonė – internetinis žaidimas pradinio ugdymo mokytojams „Leonardo pamokėlės“. Žaidimą sudaro trys temos: „Leonardas prie jūros“, „Leonardas prie ežero“, „Leonardas žiemą“, teorinė medžiaga mokytojui, kūrybinės užduotys vaikams, kurias jie gali atlikti namuose ar klasėje, vaizdo filmukai, demonstruojantys, kaip teorines žinias panaudoti praktikoje.
Žaidime subalansuotai pateiktos teorinės, praktinės, kūrybinės užduotys leis išvengti monotonijos ir gali būti plačiai naudojamos Lietuvos ugdymo įstaigose. „Leonardo pamokėlės“ yra veiksminga priemonė, ugdanti saugaus elgesio prie vandens kultūrą.
Projektą kuravo ekspertės
Žana Skridlienė
Plaukimo sporto meistrė, daugkartinė Lietuvos plaukimo rekordininkė ir čempionė. Žana naudoja naujausius mokymo plaukti metodus, kurie sudomina vaikus, skatina juos pažinti save ir tobulėti. Žana – kūrybinga asmenybė, kuri nuolat tobulėja. Ji ne tik moko vaikus plaukti, bet ir, motyvuodama savo auklėtinius, kelia jiems vis naujus iššūkius.
Kiekvienais metais Žana organizuoja smagiąsias „Varlistų“ varžybas, o saulėtomis vasaros dienomis ją galima sutikti prie atvirų vandens telkinių. Žana tiki, kad plaukti gali visi.
Simona Sigariova
Plaukimo mokytoja, kuri myli vaikus ir vandenį. Ši kombinacija leidžia įsiklausyti į vaikų baimes ir greitai įgyti naują įgūdį – išmokti plaukti.
Simona nuo pat vaikystės buvo itin judrus vaikas. Nuolatinis energijos perteklius, nuoširdus užsispyrimas bei sunkus darbas ją atvedė į profesionalų sportą. Deja, sunki trauma privertė pasitraukti iš geriausių futbolininkių gretų. Nepaisant aplinkybių, Simonos vidinis polėkis judėti nedingo – ji pradėjo lankyti kineziterapinius užsiėmimus, ėmė vėl plaukioti, didelį dėmesį skirti giliųjų raumenų treniruotėms bei tobulinti žinias specialiosios pedagogikos ir kūno kultūros paskaitose. Simona tvirtai tiki, kad galimybė judėti yra didelė prabanga, kurią reikėtų vertinti ir ja naudotis kiekvienam.